W celu wyszukania spółek o najwyższym potencjale zysku i najniższym ryzyku spadku, użyjemy następujących wskaźników cenowych:
1) C/Z - cena akcji do zysku netto przypadającego na akcję
2) C/WK - cena akcji do wartości księgowej przypadającej na akcję
3) C/WK Grahama - cena akcji do wartości księgowej na akcję, gdzie do aktywów zaliczamy tylko aktywa obrotowe. Ten wskaźnik nie jest podawany przez bezpłatne portale, dlatego normalnie każdy musiałby liczyć go samodzielnie dla każdej spółki GPW.
Powyższe wskaźniki to tylko część narzędzi, jakimi będziemy się posługiwać w wyszukiwaniu spółek o najwyższym potencjale wzrostu w stosunku do ryzyka.
Teraz trochę statystyk.
Obecnie na GPW notowane są 373 spółki.
Spółek ze wskaźnikiem C/Z<20 jest 196.
Spółek ze wskaźnikiem C/WK<2 jest 301.
Spółek ze wskaźnikiem C/WK Grahama<3 jest 97.
Spółek, które spełniają te 3 warunki jednocześnie jest już tylko 58. Jak myślicie, czy są to wygórowane warunki zakupu akcji danej spółki? Myślę, że nie, zwłaszcza w bessie, którą odczuwamy na rynku GPW od około półtora roku. A jednak zdecydowana większość walorów tych warunków nie spełnia. Świadczy to o tym, jak trudno jest znaleźć dobre i tanie spółki, czyli jak trudno jest bezpiecznie i skutecznie inwestować a nie liczyć na tak naprawdę przypadkowe wzrosty.
Wszystkie spółki, które nie zakwalifikowały się w takiej selekcji, mogą być obciążone następującymi ryzykami:
1) Wskaźnik C/Z>20 czyli nie spełnienie pierwszego warunku:
- spółka mało zyskowna w stosunku do ceny akcji - oznacza to, że albo cena akcji wzrosła niewspółmiernie do wyników, albo wyniki spadły znacznie mocniej niż cena akcji. Co do zasady, należy unikać takich spółek.
2) Wskaźnik C/WK>2 czyli wysoko wyceniany potencjał rozwoju spółki i generowania zysku w stosunku do wartości majątku spółki.
- charakterystyczne dla spółek, które generują zyski w mniejszym stopniu opierając się na majątku a w większym np. na wartościach prawnych, intelektualnych, np. spółki medialne, IT
- w przypadku problemów w spółce z generowaniem zysków lub z zarządzamiem, cena akcji może spaść bardzo drastycznie, gdyż nie napotka na wsparcie w postaci wartości majątku przypadającego na akcję.
3) Wskaźnik C/WK Grahama >3 podobnie jak we wskaźniki powyżej, ż tym że w mianowniku uwzględniamy tylko najbardziej płynne aktywa: obrotowe, środki pieniężne, etc., czyli wszystko co można szybko upłynnić.
- im niższy wskaźnik, tym w większym stopniu w cenie akcji "kupujemy" płynne aktywa spółki, które są generalnie częściej i rzetelniej wyceniane. Wskaźnik równy 1 oznacza, że kupując całą spółkę przy danej cenie akcji i likwidując spółkę, jesteśmy w stanie spłacić wszelkie zobowiązania z aktywów obrotowych a całość aktywów długoterminowych jest naszym zyskiem. W praktyce oznacza to ogromny margines bezpieczeństwa i ogromny potencjał wzrostu ceny akcji. Niski C/WK Grahama jest znacznie trudniej znaleźć wśród spółek, niż niski C/WK.
Więcej informacji o tych wskaźnikach na stronie: tutaj
W następnym poście opiszę najważniejsze wskaźniki rentowności(zyskowności) działań spółki, które będziemy stosować przy tworzeniu portfela najlepszych walorów.
Wyliczenia ilości spółek spełniających wybrane kryteria wykonałem przy użyciu skanera sindicator.net.
wtorek, 14 kwietnia 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Blogi zapowiadają się bardzo ciekawie :) Zapraszam również do mnie - http://smallcapital.blogspot.com
OdpowiedzUsuńDzieki juz odwiedzilem i mysle ze bede regularnie zagladal. Dobre blogi to lepsze zrodlo informacji niz popularne kiedys i teraz fora.
OdpowiedzUsuń