wtorek, 27 lipca 2010

Skanowanie rynku - C/Z, C/WK i zadłużenie

Po dłuższej przerwie postanowiłem ponownie sprawdzić rynek, tym razem wpisując takie podstawowe kryteria: Cena/Zysk<15, Cena/Wartość Księgowa<1, Zadłużenie<40% aktywów. Kryteria dodatkowe to wskaźniki rentowności aktywów ROA i kapitału własnego ROE, które jak wiemy im wyższe tym lepiej.

W Sindicator.net pojawiła się w ten sposób następująca lista 16 spółek, uszeregowanych pod względem wysokości ROA od najwyższego do najniższego:

Zieloną ramką otoczyłem te z nich, w których podstawowe parametry są najbardziej atrakcyjne. Jak widzimy, spółek nie jest za wiele, tak więc można się nim bliżej przyjrzeć. Z mniej znanych, największą ciekawość wzbudza spółka Skyline Investment o niskich parametrach C/Z i C/WK a jednocześnie z minimalnym zadłużeniem i wysoką rentownością. W przypadku tego typu firm, zyski są często tworzone przez zdarzenia jednorazowe typu realizacja większego projektu albo sprzedaż aktywów inwestycyjnych. Dlatego mogą się one okazać przebojem lub niewypałem inwestycyjnym.

Ze spółek bardziej znanych, można spojrzeć na PGNiG, PGE i Tauron, które posiadają niskie wskaźniki zasadnicze a jednocześnie wystarczającą rentowność by utrzymać się w strefie zysków. Ceny energii elektrycznej i gazu powinny systematycznie rosnąć, więc ich byt jest niezagrożony. Do tego można liczyć na dywidendy. Nie można natomiast liczyć na większe wzrosty kursu (maksimum 15-20%), jako że są to duże, dojrzałe spółki z branż defensywnych.

4 komentarze:

  1. Skyline Investment kupowałem na poniedziałkowym otwarciu po tym jak niedzielny research pokazał - co ciekawe - dobrą sytuację techniczną. Gdy potem spojrzałem na fundamenty, byłem równie zdumiony. Zysk pewny jak w banku ;)
    Jeśli pęknie opór wokół 5zł, to sky is the limit ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Skyline nieźle odjechało, w 3 miesiące od publikacji wpisu urosło z niecałych 5 do 7 zł czyli około 40%! Aż żal, że nie miałem ich akcji.

    OdpowiedzUsuń
  3. może nie powinienem pytać w komentarzu, ale czy są dostępne analizy jak się sprawuje ta metoda doboru spółek dla rynku polskiego za np. ostatnie 15 lat? z góry dziękuję za odp. i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Polski rynek kapitałowy jest nadal młody więc taką analizę można zrobić za powiedzy 10 lat, jak było wystarczajaco dużo spółek na GPW. Generalnie spółki o najniższych wartościach C/Z, C/WK i o najniższym zadłużeniu, posiadają większy potencjał wzrostu niż pozostała część rynku.

    Były prowadzone badania w USA, gdzie rynek kapitałowy jest zdecydowanie bardziej ugruntowany historycznie. Do badań używano także takich wskaźników jak poziom rentowności z aktywów ROA czy zwrot z kapitału własnego ROE. Im wyższe wskaźniki rentowności tym lepiej.

    Dlatego optymalnie jest znaleźć spółki o niskich wskaźnikach wyceny rynkowej (C/Z, C/WK) a jednocześnie o wysokiej rentowności. Jest to jednak trudne jako że takich spółek jest niewiele, okazje pojawiają się głównie w czasach zawirowań na rynkach kapitałowych, kiedy dochodzi do dużych spadków cen.

    OdpowiedzUsuń