środa, 21 kwietnia 2010

Branża niższych wycen - informatyka

Myślę, że potencjał zarobienia na giełdzie w tym roku zależy bardzo od tego, jak mocno spadną ceny, by móc odkupić akcje odpowiednio tanio i liczyć na odbicie na poziomy nieco wyższe od obecnych. 

W prawdopodobieństwo wysokich wzrostów rynku z obecnego poziomu w tym roku po prostu nie wierzę. Byłoby to dyskontowanie kolejnych lat super gospodarki a przecież nie wiadomo co się wydarzy za rok czy dwa.

Jest jednak branża, w której wyceny nadal bywają atrakcyjne pod względem generowanych przez spółki zysków. Jest to branża informatyczna, uważana obecnie za defensywną - jej zyski mniej zależą od koniunktury jak np. wyniki banków, spółek surowcowych czy budowlano-deweloperskich.

W Skanerze wpisałem następujące kryteria wyszukiwania w ramach branży informatycznej: 
C/Z < 20 - by wyszukać tylko spółki, które zachowały dobrą zyskowność w kryzysie
C/WK < 2 - by wybrać akcje zasobne w kapitały własne
ROE dodatnie - tylko rentowne spółki
EV/EBITDA dodatnie - by inaczej spojrzeć na zyskowność przedsiębiorstwa
Zadłużenie ogólne < 40% - by wybrać firmy bardziej odporne na "wyschnięcie" finansowania dłużnego

Oto jakie spółki sektora informatycznego znalazły się na liście:


Zestawienie zawiera same ciekawe spółki ale zielonym kolorem zaznaczyłem dodatkowo wartości, które wyróżniają się na plus oraz podkreśliłem nazwy najlepszych a jednocześnie najtańszych spółek. 



Wskaźniki swą wielkością aż tak się od siebie nie różnią, co zachęca do dywersyfikacji i kupna akcji kilku najlepszych spółek.

Taktyka dla niecierpliwych, to akumulowanie walorów już teraz. W długim terminie do kilku lat zwroty z inwestycji powinny być wyższe niż wynik szerokiego rynku. 

Ja natomiast poczekałbym na korektę WIG20, która może na jakiś czas znieść kursy także w/w spółek o 5-15%. Ryzykuję, że obecne poziomy cenowe mi uciekną, lecz w razie korekty, nie będę miał w krótkim terminie większych strat a w dłuższym terminie jeszcze większy potencjał zysku. 

Jest też możliwość kupna akcji z ustawieniem stop lossa. Ryzyko polega na tym, że stop loss 3-10% to może być właśnie zasięg korekty. Lepiej więc kupić podczas korekty taniej o 5-10% i ustawić bliskiego stop lossa jeśli miałoby spadać więcej, niż przypuszczaliśmy. Po realizacji stop lossa akcje może odkupilibyśmy jeszcze niżej. 

Życzę produktywnej analizy i udanej inwestycji.

4 komentarze:

  1. Dlaczego w zestawieniu nie ma Tety i MC Logic. Też wydają się atrakcyjne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Teta odpadła za zadłuzenie 46% a MCLogic za C/WK=3,1. To nie znaczy, że spółki są złe. Po prostu Teta musi lepiej niż inne spółki zarządzać zadłużeniem a MC Logic nie może nawet czasowo spaść z zyskownością bo cena akcji może ostro ucierpieć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jaka jest cena abonamentu na tym serwisie?

    OdpowiedzUsuń
  4. Sprawdź przez ten link:
    http://sindicator.net/abonament

    OdpowiedzUsuń